İç Cephe Boyama İşlemleri

ic-cephe-boyamaBoyamadan önce: Rutubet veya su sızıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Su sızıntısı varsa kaynağından kontrol altına alınmalıdır. Sıvanın düzgün ve sağlam olduğundan emin olunmalıdır. Varsa çatlaklar doldurulmalıdır. 

Yüzey hazırlığı: Yeni sıva yapılmış bir yüzeyin, boya uygulanmadan önce iyice kuruması beklenmelidir. Eski boya artıkları ya da fazlalıklar temizlenmelidir.

Yüzey zımparalanmalı ve tozdan, kirden ve yağdan arınmış olduğundan emin olunmalıdır. Eski kaplamalardan kalan parlak yüzeyler varsa zımparalanmalıdır. Yüzey temizlendikten sonra iyice kurumaya bırakılmalıdır.

Boyama: Önce astar uygulaması yapılmalıdır. Gerekiyorsa macun çekilmeli ve daha sonra yüzeyin düzgünlüğünden emin olmak için zımparalanmalıdır. Daha sonra bir kat daha astar uygulanmalıdır ve 10-12 saat kuruması beklenmelidir.

Son kat sürülecek olan boya inceltilmeli ve uygulanmalıdır. Genelde 2 ya da 3 kat son boya yeterli olmaktadır. Katlar uygulanmadan aralarında 4-8 saat aralık bırakılmalıdır.

Posted in:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.